Dailininkas, skulptorius Antanas Mončys (1921–1993) gimė ir augo Mončių kaime ir, anot artimųjų, jau nuo mažens buvo linkęs į dailę – piešė, drožinėjo, karpė iš popieriaus. Vėliau studijavo architektūrą Vytauto Didžiojo universitete Kaune, o būdamas 23-jų, baimindamasis prie Lietuvos artėjančios rusų armijos, buvo priverstas pasitraukti į Vakarus. Po to gyveno ir kūrė Prancūzijoje, rengė parodas ne tik Europoje – Italijoje, Belgijoje, Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, bet ir JAV, Australijoje. Dailininkas kūrė medžio ir akmens skulptūras, grafikos darbus, koliažus, akvareles, kaukes, iliustravo knygas.
A. Mončio dovanoti darbai į Lietuvą atkeliavo 1993 metais ir pirmiausia buvo eksponuojami Vilniuje bei Kaune. Galiausiai nuspręsta juos atvežti į Palangoje veikusią „Jūratės“ sanatorijos biblioteką, kuri vėliau ir tapo Antano Mončio muziejumi.
Pirmasis muziejaus aukštas skirtas keičiamoms parodoms, orientuotoms į šiuolaikinį meną, edukaciniams renginiams, kultūrinių mainų projektų ekspozicijoms. Čia galima išvysti Lietuvos ir užsienio dailininkų, fotografų, keramikų darbų parodas.
Antrajame aukšte eksponuojami Antano Mončio Lietuvai dovanoti kūriniai, jo asmeniniai daiktai, dienoraščio fragmentai. Čia galima pamatyti menininko kurtas medžio skluptūras, piešinius, kaukes, vaikus ypač dominančią švilpių kolekciją. Erdvė įrengta lyg A. Mončio kabinetas – ant stalo guli seni parodų bukletai, paties menininko darbo instrumentai, įvairūs straipsniai ir knygos. Visus ekspozicijoje esančius daiktus, menininko išsakytu noru, galima liesti rankomis.
Antano Mončio namai-muziejus yra ne tik puiki galimybė išvysti užsienio ir Lietuvos menininkų parodas, bet ir susipažinti su vienu iškiliausių Lietuvos kūrėjų. Ši meno erdvė – savotiškas A. Mončio palikimas mylimai tėvynei, jos ilgesio įprasminimas: „Pagaliau palieku savo darbų, kuriuos dovanoju Lietuvai, sąrašą. Tai dalis mano gyvenimo, kurią esu laimingas Jai atiduoti. Juk ir aš pats Jai priklausau“, – rašė jis.
Aantano Mončio namų-muziejaus lankymo laikas:
- Rugsėjo 16 – gegužės 1 d.:
Trečiadienias – sekmadieniais nuo 11.00 iki 17.00 valandos
- Gegužės 2 – rugsėjo 15 d.:
Trečiadieniais – sekmadieniais nuo 14.00 iki 19.00 valandos
Valstybinių švenčių dienomis muziejus nedirba.
Daugiau apie Antano Mončio muziejų sužinosite čia.